این مقاله می تواند برای افرادی که قصد رژیم گرفتن دارند یا کسانی که تغذیه سالم دارند، بسیار کاربردی و مهم باشد.پس تا ادامه کار با ما همراه باشید.لازم به ذکر است که ما تمام سعی مان را کردیم تا به طور کامل و صحیح در پایان این نوشته جدولی را تحت عنوان ارزش غذایی انجیر خشک قرار بدهیم.

انجیر و انواع آن:

انجیر یکی از میوه های بسیار مقوی می باشد. این نوع میوه را می توان به دو صورت تازه و یا خشک مورد استفاده قرار داد. انجیر ها انواع مختلفی دارند که می توان به انجیر های سیاه، انجیر های سبز و انجیر های زرد اشاره کرد. هر کدام از انجیر های نامبرده ویژگی ها ومشخصات منحصر به فردی دارند.

انجیر خشک خواص گوناگونی دارد که می توان به لاغری و یا کاهش وزن اشاره کرد. انجیر های خشک به روش های مختلف تولید می شوند که می توان به انجیر های آفتابی، انجیر های تیزابی و … اشاره کرد.

انجیر خشک و خواص آن :

همان طور که گفته شد انجیر یکی از میوه های بسیار مقوی می باشد. انجیر های خشک نیز مانند انجیر های تازه خواص زیادی دارند که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. انجیر های خشک سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشد که می توان به فنول اشاره کرد. در نتیجه مصرف انجیر خشک به درمان و پیشگیری از بیماری قلبی عروقی کمک می کند.
  2. از دیگر خواص این ماده غذایی می توان به انواع ویتامین های موجود در آن اشاره کرد. این ویتامین ها شامل ویتامین ای، ویتامین دی، ویتامین بی و … می باشند که هر کدام در بدن نقش مهمی ایفا می کنند.
  3. انجیر خشک یک منبع غنی از کلسیم می باشد. در حقیقت با مصرف این ماده می توان می توان کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کرد.
  4. مصرف انجیر های خشک مشکلات گوارشی مانند یبوست، اسهال و … را درمان می کند.
  5. از دیگر خواص انجیر خشک می توان به درمان تنگی نفس نیز اشاره کرد.
  6. مصرف انجیر های خشک به رشد بهتر مو ها کمک می کند.
  7. درمان کم خونی و کمک به تکثیر گلبول های قرمز خون از دیگر خواص انجیر های خشک می باشد.

لاغری با انجیر خشک :

از انجیر خشک می توان برای درمان اضافه وزن استفاده کرد. به عبارت دیگر برای لاغر شدن و کاهش وزن می توان انجیر های خشک را مورد استفاده قرار داد. این ماده غذایی یک منبع فیبر می باشد.

در حقیقت فیبر موجود در انجیر های خشک باعث می شود تا فرد مصرف کننده برای طولانی مدت احساس گرسنگی نکند و تمایلی به خوردن و آشامیدن نداشته باشد. در نتیجه کاهش اشتها باعث کاهش وزن و در نهایت لاغر شدن فرد می شود.

لازم به ذکر می باشد به علت وجود فیبر در انجیر خشک، آب را به خوبی جذب می کند و دفع را آسان می کند. لازم به ذکر می باشد که غذا با مصرف انجیر خشک بهتر هضم می شود در نتیجه مشکلات گوارشی را درمان و وزن را کاهش می دهد.

یکی از دلایل  اضافه وزن در افراد مبتلا بودن آن ها به بیماری های گوارشی می باشد که با مصرف انجیر های خشک می توان این مشکل را درمان کرد.

Dried figs and its propertiesانجیر خشک و رژیم غذایی :

برای لاغر شدن بهتر است روزانه ۷ الی ۸ عدد انجیر خشک را مورد استفاده قرار دهید. می توانید آن ها را برای چند ساعت در آب قرار دهید، سپس آن ها میکس کنید و با مقداری عسل میل کنید. این ترکیب علاوه بر این که باعث کاهش اشتها می شود، مواد معدنی و مغذی مورد نیاز بدن را تامین می کند.

این ترکیب نوعی ملین محسوب می شود که در درمان مشکلات گوارشی به شدت موثر می باشد. افرادی که اضافه ون دارند بهتر است این ترکیب را روزانه مصرف کنند.

جدول ارزش غذای انجیر خشک

کالری۲۱ کالری
پروتئین۰.۳ گرم
کربوهیدرات۵ گرم
چربی۰.۰۸ گرم
قند۴ گرم
سدیم۱ میلی گرم
کلسیم۱۴ میلی گرم
آهن۰.۲ میلی گرم
فیبر ۰.۸ گرم
پتاسیم۱۴ میلی گرم
فسفر ۶ میلی گرم
اسید چرب اشباع شده۰.۳ گرم
منیزیم۶ ملی گرم