میوه و سبزی جات برای خشک شدن در کارخانه نیاز به آماده سازی اولیه برای خشک شدن را دارند ، ما در این مقاله می خواهیم به موضوع آماده سازی میوه ها و سبزی ها برای عملیات خشک شدن بپردازیم.لطفا با ما همراه باشید.

آماده سازی سبزی ها برای عملیات خشک کردن

رنگ بری از مواد خوراکی نوعی عملیات است که در آن سبزی ها برای خشک کردن حرارت داده می شوند. رنگ زدائی قبل از خشک کردن سبزی ها مزیتهای زیادی به همراه دارد که عبارتند از:

عملیات خشک کردن سبزیجات
خشک کردن سبزیجات روش های خاصی دارد
  • مقداری از ویتامین های موجود در سبزی باقی می مانند.
  • زمان خشک کردن کاهش پیدا می کند.
  • از بروز تغیرات نامطلوب سبزی در حین نگهداری جلوگیری می شود.
  • رنگ سبزی تغیر نمی کند.
  • کیفیت پخت محصول بهتر می شود.

روش های رنگ زدائی

روش های رنگ زدائی عبارتند از:

  • رنگ زدائی با کمک بخار
  • رنگ زدائی با آب جوش

روش رنگ بری با بخار به روش استفاده از آب جوش برتری دارد،زیرا این شیوه از هدر رفتن مواد مغذی موجود در سبزی ها که در آب محلول اند جلوگیری می کند.

محصولات میوه خشک نیو فصل با تنوع و بسته بندی های مختلف

آماده سازی میوه ها برای عملیات خشک کردن

اگر میوه ها تحت یکی از روش های عملیاتی زیر قرار گیرند کیفیت آنها بهبود بیشتری پیدا می کنند.اجرای هر روش با توجه به میزان تاثیر آن با روش دیگر تفاوت خواهد کرد.

عملیات خشک کردن میوه ها
برای خشک کردن میوه ها چه مواردی انجام می پذیرد؟

این روش ها عبارتند از:

گوگرد دادن

بسیاری از میوه ها به ویژه سیب،زرد آلو،هلو و گلابی از انواعی هستند که در هنگام خشک کردن و ذخیره سازی تمایل به قهوه ای شدن دارند.گوگردی کردن میوه ها (در معرض دود گوگرد قرار دادن)باعث می شود که رنگ میوه ثابت بماند و از ترش شدن آن جلوگیری شود.

مزیت دیگر آن این است که ویتامین های  A و C در طی خشک کردن و ذخیره سازی از بین نمی روند.میوه هایی که به روش صنعتی و تجاری خشک می شوند ، بیشتر به شیوۀ گوگردی کردن آماده می شوند ، زیرا با این کار از تغیرات رنگ و طعم میوه جلوگیری به عمل می آید.

سولفیت زدن

خیساندن میوه ها در محلول بی سولفیت سدیم تاثیری همانند اثر دود گوگرد خواهد داشت. هنگامی که این ماده با آب مخلوط می شود بر سطح میوه پخش شده و باعث کند کردن ترکیب اکسیژن و قهوه ای شدن آنزیمی می گردد.