میوه ها و سبزی ها به عنوان یک از ارکان اصلی تامین نیاز های غذایی بشر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.اما یکی از روش های بشر برای حل مشکل نگهداری و جلوگیری از فساد مواد خشک کردن آن است که در ادامه به این مبحث می پردازیم.

خشک کردن مواد توسط آفتاب ( روش سنتی)میوه خشک های نیو فصل

بشر از هزاران سال قبل تا حال به موازات تولید محصولات کشاورزی،اقداماتی جهت نگهداری مواد غذایی خود برای مواقعی که این مواد در دسترس نبودند ، انجام می دادند که قدیمی ترین آنها خشک کردن توسط آفتاب بوده است.خشک کردن میوه ها و سبزی ها به وسیله آفتاب با محصولاتی نظیر کشمش و انجیر در ایران باستان ، یونان و مصر شروع شده است.

علم این روش کم کم در نقاط مختلف دنیا توسعه پیدا نموده و روشهای سریع خشک کردن توسط دستگاه های مربوطه روی کار آمده است.خشک کردن میوه ها و سبزی ها توسط آفتاب یکی از روشه های معمول در اکثر نقاط ایران است که مخصوصا در استان های آذربایجان شرقی ، خراسان ، مرکزی ، اصفهان و فارس بسیار رواج دارد.

همیشه خشک کردن به وسیله خورشید و جریان هوا متداول بوده است ، اگر شرایط جوّی اجازه خشک کردن از طریق طبیعی را نشان ندهد و یا در نظر داشته باشد که در مقیاس صنعتی به تولید پرداخت شود از دستگاه ها و تجهیزات استفاده می کنند.

در این روش دستگاه های خاصی مورد نیاز نمی باشند و لذا ارزانترین روش های نگهداری مواد غذایی می باشد. در عین حال این روش در مقایسه کردن به روش صنعتی احتیاج به کارگر بیشتر و فضای سریع تر دارد.

در این روش بایستی تدابیری برای مقابله با هجوم حشرات ، فساد مواد در اثر باران و آلودگی توسط خاک و مواد دیگر اندیشید.

روش خشک کردن برخی میوه ها به روش سنتی در کشور های مختلف چگونه است؟

برای حفظ پوست لطیف و نازک کشمش آن را معمولا در سایه خشک میکنند. در یونان (مهمترین کشور تولید کننده کشمش ) خوشه های انگور را در سایۀ درختان مو خشک می کنند.

در استرالیا کشمش را روی طبقه ای ساخته شده از طور سیمی که به تعداد ۱۰ عدد به فاصله های مناسب روی یکدیگر قرار میگیرند خشک می کنند؛البته روی آنها با یک صفحۀ فلزی ، برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب و ریزش احتمالی پوشیده می شود.

تهیه کشمش با استفاده از آفتاب در ایران بسیار رایج است و این محصول یکی از اقلام مهم خشکبار صادراتی ایران است.

کشمش خشک شده