میوه خشک از گذشته تا کنون به دلیل ماندگاری بالایی که دارد مورد توجه همه بوده است.کیفیت بالای میوه های خشک در رضایت مصرف کننده تاثیر بسزایی دارد.طریقه خشک کردن میوه ها به دور از آلودگی و باکتری های محیطی و همچنین کیفیت بالا و دارا بودن ارزش غذایی و جلوگیری از کرم زدگی میوه از مهمترین ویژگی های میوه خشک است.

توضیحی کوتاه دربارۀ میوه های خشک شده

طعم میوه های خشک برای ما دلچسب است، این مواد ارزش غذایی زیادی دارند.به طور کلی خشک کردن میوه ها و خوراکی ها به نگهداری از آنها کمک میکند و عمر این مواد غذایی را افزایش میدهد به طوری که میتوان مدت زمان طولانی تری آنها را نگه داشت و در خارج از فصل تولید هم آنها را مصرف کرد. همچنین در فرآیند خشک کردن از فساد توسط باکتری ها جلوگیری میشود.

در ادامه به بررسی روشهای خشک کردن و علت کرم زدگی میوه های خشک و روشهای جلوگیری از آن میپردازیم.

روش های خشک کردن میوه

خشک کردن به دو روش انجام میگیرد؛ خشک کردن به روش سنتی و صنعتی

۱-خشک کردن به روش سنتی:

در این روش خشک کردن میوه ها در منازل یا باغات انجام میگیرد که خود دارای معایبی است؛ از جمله این که مدت زمان بیشتری برای این کار لازم است و همچنین ممکن است در فرایند خشک کردن، میوه ها آلودگی میکروبی پیدا کرده و کیفیت آنها کاهش یابد. همچنین در مواردی از گوگرد برای خشک کردن استفاده میشود که این ماده آلرژی زا بوده و احتمال بروز حساسیت برای مصرف کننده وجود دارد.

ما در مقاله ای به طور کامل درباره خشک کردن میوه به روش سنتی حرف زده ایم، شما با مطالعه کردن آن اطلاعات خوبی کسب میکنید.

خشک کردن میوه به روش سنتی
خشک کردن میوه به روش سنتی و توسط آفتاب

۲-خشک کردن به روش صنعتی:

در این روش از دستگاه های خشک کن برای خشک کردن میوه استفاده میشود. دستگاه های خشک کن خورشیدی از گرمای خورشید بهره میبرند که به صورت غیر مستقیم و با بهره گیری از خشک کن های چادری,کابینتی و… میوه را خشک میکنند. این دستگاه ها بدلیل دقت بالا در تبخیر آب میوه ها و حرارت یکنواخت در کیفیت محصولات تاثیر بسزایی دارد.

دستگاه خشک کن با هوای داغ هم جزو خشک کن های صنعتی است که با بهره گیری از تکنولوژی و مناسب ترین دما و دقت بالا در اندازه گیری رطوبت باعث خشک شدن میوه و خشکبار میشود.

خشک کن های تصعیدی برخلاف دیگر خشک کن ها با استفاده از برودت هوا و دمای زیر صفر باعث خشک شدن میوه ها میشوند.

خشک کن های صنعتی
خشک کن های تصعیدی-صنعتی

میوه خشک در مقایسه با میوه تازه ویتامین C کمتری دارد، که آغشته کردن میوه ها با آب لیمو، پرتقال و آناناس در حفظ این ویتامین کمک زیادی میکند و از تیره شدن رنگ میوه ها جلوگیری میکند.

حجم میوه خشک کمتر از میوه تازه است ولی کالری بیشتری دارد و یک میان وعده عالی برای کودکان و بزرگسالان است.

کرم میوه خشک

کرم زدگی میوه خشک یعنی چه؟ و راه های جلوگیری از کرم زدگی میوه خشک چیست؟

غیر اصولی و غیر استاندارد بودن انبارها در ایران در روند خشک شدن میوه ها و کیفیت آنها بسیار موثر است. در واقع علت اصلی داشتن یک انبار مناسب با تهویه عالی، بالا بردن درجه کیفی محصولات میباشد. مغز ها و میوه های خشک به دلیل وجود مواد مغذی و چربی ها، طعمه بسیار مناسبی برای ورود هرگونه آفت یا حشرات هستند.

راههای جلوگیری از کرم میوه خشک

با رعایت نکات لازم و استاندارد سازی انبارها میتوان از آفت زدگی محصولات خشک جلوگیری کرد. نکاتی مانند خشک کردن به روش مناسب، تهویه مناسب، هوای سالم، خشک و تاریک در انبار و استفاده از بسته بندی استریل شده میتواند در نگهداری خشکبار تاثیرگذار باشد. ضدعفونی کردن انبارها و رعایت مسائل بهداشتی در انبارها و همچنین استفاده از آفت کش های گازی در انبارها بسیار مهم است.

شیوه نگهداری از میوه خشک

شیوه نگهداری میوه خشک در جلوگیری از کرم زدگی بسیار مهم است؛ بنابر این توصیه می شود مواردی که در ادامه به آنها می پردازیم را رعایت کنید تا از فساد و خراب شدگی میوه خشک جلوگیری شود:

  • میوه هایی که در فرآیند خشک شدن آنها از مواد نگهدارنده استفاده نمیشود حتما باید در جای خنک نگهداری شوند.دمای نزدیک به دمای صفر درجه دمای مناسبی برای نگهداری از میوه خشک میباشد.
  • میوه های خشک اگر در فضای باز بمانند در زمان کوتاه دچار کپک زدگی شده و از بین میروند. محیط خشک، خنک و تاریک اصلی ترین شرط نگهداری میوه خشک میباشد.
  • استفاده از پاکت های کاغذی جهت خشک شدن سریع رطوبت ناشی از محیط و تاریک سازی محیط خشکبار از نور همواره روش مناسبی بوده است. این پاکت ها سرما را در خود نگه میدارند و همیشه خنک هستند.
  • نگهداری در فریزر که باید داخل ظروف در دار باشد.

توجه به محدوده ماندگاری

بررسی مدت زمانی که در شرایط مختلف یک میوه خشک میتواند نگهداری شود از عواملی است که میتواند به سلامت میوه خشک کمک کند.به طور مثال زمان ماندگاری برای آلبالو خشک، انجیر و توت خشک یکسال در فریزر و شش ماه در یخچال و سه ماه در دمای اتاق میباشد.

دقت در نوع بسته بندی

بسته بندی دقیق محصولات از عوامل مهمی است که بر کیفیت محصول و میزان رضایت مشتری از خرید محصول تاثیر به سزایی دارد. ضدعفونی کردن محصول قبل از بسته بندی و تسریع در بسته بندی برای جلوگیری از آلودگی های ثانویه مهم است.

ما برای شما به طور کامل در نوشته ای درباره بسته بندی میوه های خشک صحبت کردیم، شما می توانید آن را مطالعه فرمایید.

بسته بندی مدرن

در دهه های گذشته از روش های جدیدی در بسته بندی محصولات کشاورزی استفاده میشد؛ از جمله بسته بندی اتمسفر تغییر یافته، بسته بندی خلا و بسته بندی های مبتنی بر نانو درکنترل آفات انباری و کاهش ضایعات مکانیکی سبب افزایش ماندگاری محصولات کشاورزی و صادراتی شده اند.

فناوری سرمادهی

سرمادهی خشکبار با دمای منفی ۱۸ درجه به مدت دو و نیم ساعت باعث مرگ کامل تمام آفات انباری از جمله انجیر خشک میشود. و یا نگهداری با دمای مثبت ۴ درجه به مدت سه هفته سبب کشتن تمام مراحل زندگی آفات انباری و حفظ کیفیت محصول تولید شده میشود.